وب

آموزش کاربردی ایمیل مارکتینگ

آموزش ایمیل مارکتینگ


آموزش ایمیل مارکتینگ 

 

تاثیرایمیل مارکتینگ در بهبود یک کسب و کار چیست؟ 
چرا باید به سراغ بازاریابی ایمیلی رفت ؟
چه کسانی Email Marketing  را مورد هدف قرار میدهند ؟
چگونه یک کمپین بازاریابی ایمیلی راه اندازی میشود ؟ 
در این مقاله قصد داریم ایمیل مارکتینگ (Email Marketing ) را به صورت کامل ارائه دهیم . اگر علاقه مند به این مبحث هستید پیشنهاد میکنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید . 

تعریفی کامل از ایمیل مارکتینگ  

تعریف بازاریابی ایمیلی
اصولا بازاریابی ایمیلی یا همان ایمیل مارکتینگ زمانی بوجود میاد که یک کسب  و کار یا برند جهت توسعه محصول یا سرویس خود، ایمیل هایی با محتوای تجاری، برای گروهی از افراد بفرستند و با هدف افزایش فروش محصولات و خدمات شرکتشان باشد.   

اما تعریف دقیق تر و علمی آن، عبارتست از : 
ارسال ایمیل های بیزنسی جهت بهبود رابطه با مشتریان و مخاطبین با برند برای جذب مشتری و افزایش فروش، ایمیل مارکتینگ نامیده میشود. این ایمیل ها معمولاً محتوایی تبلیغاتی داشته و جهت ایجاد وفاداری، اعتماد و آگاهی با برند ارسال میشوند.
برای آنکه بتوانید از مزیت های ایمیل مارکتینگ استفاده بهینه کنید باید حتما سرویس و برند خود را به خوبی شناخته باشید و آنچه حائز اهمیت است، شناختن مشتریان و مخاطبان هدف برند شما است. شما تنها زمانی با استفاده از ایمیل مارکتینگ میتوانید کسب و کار خود را توسعه دهید ، که ماهیت ایمیل مارکتینگ را به خوبی درک کرده باشید و بتوانید از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. زیرا، ایمیل ابزاری منعطف با قابلیت های مختلف زیادی است، که شناخت کامل و استفاده بهینه از آنها زمان زیادی را میخواهد.    
در اوایل معرفی اینترنت به دنیا، ایمیل، نقش ابزاری ارتباطی برای افراد از گوشه و کنار دنیا را ایفا میکرد. اما امروزه به همینجا ختم نمیشود. یکی از هدف های تجاری استفاده از ایمیل توسعه کسب و کارها و معرفی برندهای مختلف است. اکثرما  ایمیل های ناشناس و اسپمی را به طور روزانه در اینباکس خود دریافت میکنیم. این ایمیل ها عموما شامل پیشنهادات مختلفی مانند معرفی کالاها و خدمات گوناگون است. این روش برای ایمیل مارکتینگ شاید از بدترین روش های آن باشد که اتفاقا خیلی هم مورد استفاده قرار میگیرد. زیرا این افراد و شرکت ها بدون شناختن مخاطب خود شروع به رگبار بستن مخاطب خود میکنند.هدف این افراد و شرکت ها  توسعه کسب و کار خود است. اما از آنجایی که بودجه زیادی برای تبلیغات ندارند، به ایمیل مارکتینگ پناه می آورند. شاید یکی از دلایل این امر، کم هزینه بودن ارسال ایمیل است. 
این شرکت ها فقط باید مبلغ ناچیزی را جهت تهیه چندین لیست ایمیل کرده و شروع به ارسال ایمیل های اسپم بکنند اما این شیوه ی ایمیل مارکتینگ، کاری به جز اتلاف وقت و نابود کردن اعتبار برند را در پی ندارد.

امکانات و قابلیت های بازاریابی ایمیلی

امکانات موجود در ایمیل مارکتینگ

ایمیل به شما این اجازه میدهد تا نوع محتوا از جمله متن، عکس، ویدیو، لینک و فایل را به راحتی برای مخاطبان خود ارسال کنید. به همین علت است که  گاهی اوقات تعدادی از شرکت ها و برندها بدون شناختن ماهیت ایمیل مارکتینگ از آن به عنوان ابزاری معمولی استفاده میکنند. این در حالیست که بازاریابی ایمیلی یکی از روش های بسیار موثر برای ارتباط با مشتریان است. همچنین به برندها و کسب و کارهای مختلف اجازه میدهد تا سریع تر و بهینه تر توسعه پیدا کنند. 
ایمیل برای افرادی که میخواهند همیشه با مشتریان و مخاطبان خود در ارتباط باشند بهترین ابزار است، زیرا، استفاده از آن رایگان است و باعث جلب اعتماد مشتریان به برند و یا شرکت شما می شود.  
بازاریابی ایمیلی فرصت های زیادی برای کسب و کارهای مختلف ایجاد میکند. اما این روش مزایا و معایب خودش را هم داردبر همین اساس، برخی از رایج ترین مزایا و معایب موجود در آن شامل : مزایای ایمیل مارکتینگ
مزایای ایمیل مارکتینگ

راه اندازی سریع
اجرای این روش نیاز به مهارتی خاص و یا یک تیم حرفه ای ندارد. استفاده از ابزارهای موجود برای ایمیل مارکتینگ، بسیار راحت است و با صرف زمان و هزینه ای کمتر نسبت به تبلیغات سنتی میتوان به نتیجه ای به مراتب موثرتر دست یافت. همچنین میتوان کمپین ایمیلی را به راحتی ایجاد کرد.


تجزیه و تحلیل
با توجه به اینکه مشترکین و مخاطبین هنگام ثبت نام در سایت باید اطلاعات خود را وارد کنند باید لیستی از اطلاعات کاربران در هنگام آنالیز سایت در اختیار صاحبان سایت قرار گیرد. علاوه بر این, امکان ارسال هدفمند نتایج نیز وجود دارد. از این روش میتوان به صورت دقیق متوجه شد چه کسی ایمیل را باز کرده و یا بر روی لینک آن کلیک کرده استاین درحالی است که در تبلیغات سنتی نمیتوان عملکرد مخاطب را دنبال کرد. 

ارتباط با مشتریان
ایمیل مارکتینگ یکی از روش هایی است که باعث استحکام ارتباط کسب وکار مورد نظر با مشتریان قدیمی و جذب مشتریان جدید میشود. همچنین، تشویق مخاطبان غیرفعال برای ادامه ارتباط با برند یکی از مزیت های آن است.
  
دسترسی آسان
امروزه مردم در سراسر جهان از روش های مختلفی مانند کامپیوتر، موبایل، تبلت و غیره به ایمیل خود دسترسی دارند. در نتیجه، استفاده از بازاریابی ایمیلی میتواند کار را راحت نماید.

هزینه و زمان کمتر
این روش از سایر روش های مارکتینگ ارزان تر است. در این روش، امکان ارسال هزاران ایمیل با صرف وقت و انرژی کمی وجود دارد.

بازگشت سرمایه ( ROI)
با توجه به اهمیت ایمیل مارکتینگ و دسترسی به مخاطبان هدف و همچنین صرف هزینه کم برای این روش، نرخ بازگشت سرمایه در مقایسه با سایر روش های مارکتینگ بیشتر است. به طور متوسط، به ازای صرف هر ١ دلار در ایمیل مارکتینگ ۴٠ دلار به دست می آید.

شخصی سازی
با استفاده از تقسیم فهرست ایمیل به گروه های کوچک تر میتوان برای هر بخش از مشترکین خود ایمیل های مرتبط با علاقه مندی های همان بخش را ارسال کرد. از این راه میتوان نرخ بازگشایی و کلیک کمپین های ایمیلی را افزایش داد.

قابلیت پیگیری در ایمیل مارکتینگ
ابزارهای ایمیل مارکتینگ امکان دنبال کردن شاخص هایی مانند نرخ بازگشایی، نرخ کلیک ورا به کسب وکارها میدهد. با استفاده از تجزیه  و تحلیل نتایج به دست آمده میتوان به راحتی متوجه مشکلات موجود در کمپین شد و در جهت رفع مشکلات و بهینه سازی کمپین تلاش کرد. 

معایب بازاریابی ایمیلی


امکان اسپم شدن
 ارسال بیش ازحد ایمیل های تبلیغاتی و ایمیل هایی با محتوای غیر مرتبط به مشترکین، آزردگی مخاطبان را در پی دارد و ممکن است آن ها ایمیل را به عنوان اسپم قرار دهند. این موضوع موجب تخریب وجه و اعتبار کسب وکار خواهد شد.
ایمیل های دریافت نشده
ایمیل هایی که از نظر طراحی ضعیف هستند و یا از عبارات spammy در عنوان و تیترهای ایمیل استفاده میکنند توسط نرم افزارهای مربوطه فیلتر شده و به مخاطبان تحویل داده نمی شوند. همچنین، به دلیل اینکه مردم ممکن است به دلایل مختلف آدرس ایمیل خود را عوض کنند، در صورت عدم آپدیت مداوم فهرست ایمیل ها نرخ ایمیل های دریافت نشده (undelivered) افزایش خواهد یافت.

 بنابراین، برای داشتن یک کمپین ایمیلی موفق، به طراحی و فهرست ایمیل ها توجه ویژه ای شود.
مشکلات مربوط به طراحی ایمیل
عدم نمایش صحیح ایمیل ها بر روی دستگاه های مختلف مانند موبایل یا تبلت میتواند موجب اذیت شدن کاربران شود که این آزردگی ممکن است به حذف ایمیل یا لغو اشتراک مخاطبین منجر شود. در این آموزش قصد داشتیم تا مختصری در رابطه با حوزه ی رو به رشد ایمیل مارکتینگ ، بحث نماییم. پیشنهاد میکنیم در صورت علاقه مندی به موضوعات این چنینی، حتما بخش مقالات سایت ایران وب لایف را بررسی نمایید. بدون شک به اطلاعات ارزشمندی در این زمینه دست خواهید یافت . برای اطلاعات بیشتر ، کافیست با مشاوران سایت ما ارتباط برقرار نمایید.  • برچسب ها

به اشتراک گذاری این مطلب!

اسامی بروزترین منابع دیجیتال مارکتینگ

سیر تحول کسب و کارهای سنتی به مدرن

author

مهرشاد صالحیان

من مهرشاد هستم. اگه ازم بپرسن که بعد از مرگت سراغ چه کاری میری، احتمالاً باز هم نوشتن توی وب رو امتحان کنم. اینجا برخی از علاقه مندیهامو براتون مینویسم

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه