۵ اصل اساسی سئو که در ایران وب لایف برای شما بازگو می‌کنیم، نقش موثری در افزایش ترافیک شما دارد.

سئو (SEO) سنگ بنای تمامی کسب‌و‌کارهای مدرن امروزی است. اگر شما صاحب کسب‌و‌کار آن‌لاین باشید، نمی‌توانید با ماندن در صفحه‌ی ۶ گوگل، مشتری‌های وفادار جذب کنید. بسیاری از مطالعات اهمیت سئو را نشان داده‌اند. نگاهی به آمار زیر می‌تواند اهمیت سئو را برای شما قابل لمس‌تر کند:

 • ۹۳ درصد از ترافیک همه وب‌سایت‌ها از موتورهای جستجو تامین می‌شود
 • ۷۵ درصد کاربرها از صفحه نخست گوگل فراتر نمی‌روند
 • بیش از ۶۰ درصد افراد صاحب کسب و کار می‌گویند که بهبود سئو و رشد جایگاه آن‌ها در صفحه جستجوی گوگل، از اولویت‌های نخست بازاریابی آن‌ها است
 • نخستین جایگاه در صفحه‌ی نخست نتایج جستجوی گوگل در کامپیوترها نرخ کلیک ۳۴ درصدی دارد

اگر تمامی آمار ذکر شده را در نظر بگیرید، درخواهید یافت که باید یک استراتژی سئو مناسب برای وب سایت خود در نظر بگیرید؛ اما چالش این مسئله در پیاده‌سازی پر بازده این استراتژی است.

اصول اساسی سئو که در زیر ذکر شده‌اند، در طولانی‌مدت می‌توانند ترافیک وب‌سایت شما را به نحو موثری افزایش دهند.

بهینه‌سازی کلمات کلیدی

keyword / کلمه کلیدی

اگر سئو اصل اساسی کسب‌و‌کارهای آنلاین باشد؛ آن گاه کلمه‌های کلیدی عنصر اساسی سئو خواهند بود. برای هر یک از صفحه‌های وب سایت شما، استراتژی کلمه‌های کلیدی باید به دقت طراحی و پیاده‌سازی شود تا بیشترین تاثیر را با توجه به الگوریتم‌های جستجوی گوگل داشته باشد.

به همین دلیل است که شما برای هر صفحه به یک کلمه کلیدی مشخص احتیاج دارید. معمول ترین راه‌های یافتن کلمه کلیدی برای موضوعات شما به شرح زیر است:

 • بارش فکری: در نخستین قدم، تمامی کلمه‌های کلیدی که به ذهنتان می‌رسد را یادداشت کنید
 • Keyword Planner: گوگل ابزاری به نام Google Keyword Planner را توسعه داده است که می‌تواند برای دستیابی به مخاطب هدف سودمند باشد
 • جستجوی گوگل: شما می‌توانید صفحات مربوط به کسب و کار خود را در گوگل سرچ کرده و ببینید گوگل چه جستجوهایی را به شما پیشنهاد می‌دهد
 • وب‌سایت‌های پرسش و پاسخ: وب سایت‌های پرسش و پاسخ مانند Quora روزانه هزاران سوال دریافت می‌کنند. سوال‌های متداول را بررسی کنید و صفحاتی ایجاد کنید که دقیقا به همان جستارها پاسخ دهد.

تگ عنوان

تگ عنوان دومین عامل مهم سئو است؛ چرا که الگوریتم‌های جستجوی گوگل با تحلیل تیترهای شما، موضوع و موقعیت آن در میان پست‌های مشابه را تحلیل می‌کند. در این جا نیز کلمه‌های کلیدی نقشی مهم بازی می‌کنند.

در هر تیتر باید کلمه‌ی کلیدی در آغاز آن قرار گرفته باشد تا گوگل بتواند ارتباط محتوای شما را تشخیص دهد. علاوه بر این، شما می‌توانید نام برند را در عنوان خود به کار ببرید؛ به این ترتیب خواننده‌های بالقوه راحت‌تر درمی‌یابند پست در مورد چیست.

تیترها باید قانع کننده نیز باشند؛ به این معنا که باید توجه خواننده را جذب کنند. یک عنوان خوب می‌تواند به عنوان یک اقدام به کنش یا Call to Action عمل کند و از افراد بخواهد که با متن تعامل داشته باشد. اگر در مورد بهینه بودن تیتر اطمینان ندارید، از ابزارهای آنلاین استفاده کنید.

متادسکریپشن

متادسکریپشن / metadesription

اگرچه کلمه‌های کلیدی متا دیگر تاثیر خود در سئو را از دست داده‌اند؛ اما ویژگی‌های دیگری همچون متادسکریپشن هنوز نقش عمده ای در بهینه سازی نتیجه‌های جستجو دارند. یک کاربر معمولی، پیش از بازکردن یک وب‌سایت به دو چیز نگاه می‌کند: تیتر و متادسکریپشن.

متادسکریپشن در صفحه نتایج گوگل در زیر تیتر وب‌سایت نمایش داده می‌شود. موتورهای جستجو کلمه‌های کلیدی متادسکریپشن را برجسته کرده و آن را به نوعی اقدام به عمل تبدیل می‌کنند. در واقع افراد با دیدن آن‌ها تشویق می‌شوند که روی لینک کلیک کرده و نگاهی به محتوای شما بیاندازند.

انتشار محتوای با کیفیت بالا

شما می‌توانید همه‌ی حقه‌های سئو در جهان را به کار بگیرید؛ اما هیچ یک از آن‌ها تا زمانی که محتوایی با کیفیت منتشر نکنید، ترافیکی را جذب نخواهند کرد. شما باید پست‌هایی مرتبط با زمینه کاری خود منتشر کنید، موضوعات مرتبط را توضیح داده و سوال‌های کاربران را حل کنید.

به همین دلیل است که پست‌های بلاگ‌ها طولانی‌تر می‌شوند؛ برای ارائه‌ی تحلیل خوب و نگاه کردن به موضوع از همه زوایا به کلمه‌های بیشتری نیاز است. برطبق پژوهش‌های انجام شده، در حال حاضر، بهینه‌ترین طول برای پست‌های بلاگ، در حدود ۱۶۰۰ کلمه است.

اما شما باید از محتوای چندرسانه‌ای نیز برای جذب کاربران استفاده کنید. به عنوان مثال، بررسی محصول‌ها بهترین نتیجه را برای خرده‌فروش‌ها به ارمغان می‌آورند. این نوع از محتوای ویدیویی به کاربرها امکان می‌دهد تا در مورد محصول‌ها و سرویس‌های شما بیشتر آگاه شوند و آن‌ها را برای تکمیل خرید، ترغیب می‌کند.

بررسی سئو

اگر می‌خواهید وب‌سایت شما در طولانی‌مدت، بهره‌وری خود را حفظ کند، باید بررسی‌های سئو را انجام دهید. هرازگاهی نیاز است تا کلیت وب‌سایت را بررسی کرده و نقاط ضعف آن را بیابید. چند کار است که باید انجام دهید:

 • عنوان و متادسکریپشن هر صفحه را چک کنید
 • بهینه‌سازی کلمه‌های کلیدی برای هر پست را چک کنید
 • ساختار URL مقاله‌های خود را تحلیل کنید
 • متادسکریپشن تصویرها را چک کنید

برای چک کردن سازگاری وب‌سایت خود با موبایل، هرازچندگاهی تست سازگاری وب‌سایت با موبایل را انجام دهید.

تمامی این راهکارها به شما کمک می‌کند تا اهمیت سئو وب سایت خود را دریابید. از سوی دیگر نقاط ضعف وب‌سایت خود را شناخته و می‌توانید محتوای خود را بهبود دهید.

جمع‌بندی

سئو یکی از مهم‌ترین استراتژی‌ها در کسب‌و‌کارهای آنلاین است. سئو مجموعه قوانینی است که وب‌سایت شما را برای کاربران جذاب‌تر می‌کند. با پیاده‌سازی این ۵ اصل اساسی سئو می‌توانید ترافیک وب‌سایت شما را افزایش داده و نرخ خرید را بالا ببرید.

البته پر واضح است که سئو بسیار پیچیده تر بوده و فراتر از ۵ قانون ذکر شده است. متخصصان ایران وب‌لایف با ارائه خدمات سئو، وب سایت شما را در صفحه‌های جستجوی گوگل بالا آورده و بازدید شما را افزایش می‌دهند. برای سفارش خدمات سئو با ما تماس بگیرید.

منبع: multichannelmerchant