لینک داخلی لینک‌هایی به صفحات داخلی شما هستند که وب‌سایت شما را ساخت‌یافته‌تر کرده و سئوی آن را بهبود می‌دهند.

لینک های داخلی، لینک‌هایی هستند که از یک صفحه دامنه به صفحه دیگری بر روی همان دامنه می‌روند. این لینک‌ها معمولا در صفحه اصلی سایت و در نوار جهت‌یابی استفاده می‌شوند. قبل از اینکه محتوای شما رتبه‌بندی شود به لینک نیاز دارد. گوگل زمانی پست‌ها و صفحه‌های شما را جزء بهترین‌ها قرار می‌دهد که آن‌ها به جایی بر روی وب‌سایت لینک شده باشند لینک های داخلی علاوه بر ارتباط بین پست‌ها و مطالب، به گوگل امکان ایجاد ساختار سلسله مراتبی وب سایت شما  را می‌دهد. این ساختار به شما این امکان را می‌دهد که به صفحه‌ها و مطالب مهم‌تر ارزش بیشتری بدهید؛ بنابراین استفاده از استراتژی مناسب لینک‌های داخلی می‌تواند به بهبود SEO کمک کند.

سه دلیل برای استفاده از لینک‌های داخلی

  • به کاربران این اجازه را می‌دهند که در سایت حرکت کنند (از صفحه‌ای به صفحه دیگر)؛
  • به ساختن نمودار سلسله مراتبی اطلاعات وب‌سایت کمک می‌کند؛
  • به افزایش صلاحیت لینک (قدرت رتبه‌بندی لینک)  در سایت کمک می‌کند.

 

ارتباط بین مطالب با استفاده از لینک‌های داخلی

گوگل با استفاده از رباتی به نام Google Bot لینک‌های داخلی و خارجی وب سایت‌ها را بررسی می‌کند . این ربات پس از ورود به صفحه اصلی سایت شروع به رندر کردن صفحه و دنبال کردن اولین لینک می‌کند. با دنبال کردن لینک‌ها، گوگل ارتباط بین صفحات مختلف، پست‌ها و دیگر مطالب را مشخص می‌کند و بدین ترتیب می‌فهمد که کدام صفحات روی وب‌سایت موضوع مشابهی را پوشش می‌دهد. به طور مثال در صفحه اصلی سایت ما شما می‌توانید لینک‌های مختلفی مانند “بلاگ” “خدمات ما ” و غیره را مشاهده نمایید.

ارزش لینک

علاوه بر درک ارتباط بین مطالب، گوگل ارزش لینک را بین همه لینک‌های روی وب‌سایت تقسیم می کند. اغلب، صفحه اصلی یا همان HomePage وب‌سایت به دلیل دارا بودن بیشترین لینک برگشت ( Back Link) بالاترین ارزش لینک را دارد. این ارزش لینک، بین همه لینک‌هایی که در صفحه اصلی هستند تقسیم می‌شود. به طور کلی ارزش لینک یک صفحه بین تمام لینک‌های موجود در آن صفحه تقسیم می‌شود.

بنابراین جدیدترین پست وبلاگ شما اگر در  صفحه اصلی لینک شود ارزش لینک بالاتری دارد تا اینکه مثلا از صفحه Category لینک شود و در این حالت گوگل پست‌های جدید را سریع‌تر پیدا می‌کند. اگر متوجه شده باشید که لینک‌ها، ارزش لینک را انتقال می‌دهند پس لینک‌های بیشتر به یک مطلب یا پست به معنی ارزش بیشتر آن مطلب خواهد بود. به دلیل اینکه گوگل صفحه‌ای که ارزش زیادی داشته باشد را مهم‌تر می‌داند شما شانس بالا رفتن رتبه آن صفحه را افزایش می‌دهید.