تولید محتوا در شبکه های اجتماعی
وب

تولید محتوا در شبکه های اجتماعی

ضرورت تولید محتوا

امروزه تولید محتوا به صورت  ارزشمند از بحث های جنجالی دنیای دیجیتال مارکتینگ است. آیا می خواهید پستی تولید کنید که کاربر اصلا نیازی به آن نداشته باشد؟
یا این که کاربر اهمیتی به مطالعه آن پست ندهد و نیاز به دیدن محتوا نداشته باشد؟

شما باید درک درستی از ذهن مخاطب خود داشته باشید. به طور مداوم نیاز های کاربران را بررسی کنید. بدانید کاربر بیشتر چه چیزی را در شبکه ها جست و جو می کند. دغدغه های ذهنی کاربر باید پاسخ داده شود . در واقع تولید محتوا یکی از راه هایی  پاسخ به این دغدغه ها است. پس باید مرحله به مرحله تا تولید یک محتوای ارزشمند برای شبکه های اجتماعی جلو بروید. ابتدا درک درستی از ذهن مخاطبان و سوالاتی که در موتورهای جست و جو به دنبال آن هستند داشته باشید. سپس از تکنیک هایی برای تولید یک محتوای کاربردی که پاسخ گوی سوالات ذهنی مخاطب باشد، استفاده کنید . پس اگر به اندازه ما به تولید محتوا به صورت کاربردی اهمیت می دهید ، پیشنهاد می کنیم تا پایان آموزش را مطالعه نمایید. در ادامه تکنیک های پیشرفته برای تولید محتوا در شبکه های اجتماعی را به طور مفصل معرفی و بررسی می کنیم. ابتدا بررسی می کنیم که چرا افرا د محتوا به اشتراک می گذارند.

خواندن این مقاله خالی از لطف نیست : مقاله های خود را چگونه بنویسیم؟

اشتراک گذاری محتوا از دید روانشناسی

در این جا از نگاه روانشناسی بررسی  می کنیم :

چرا مردم محتوا تولید می کنند و  آن را برای بقیه افراد به اشتراک می گذارند ؟

یک مطالعه گروه نیویورک تایمز انجام داده اند و نتایج آن را منتشر کرده اند.

در این نتایج دسته ای از عوامل کلیدی را مشخص کرده اند.  این عوامل باعث می شود افراد دست به تولید محتوا بزنند و اطلاعات به اشتراک بگذارند.

عوامل کلیدی :

شخص برای معرفی خود به دیگران تولید  محتوا می کند.

تولید محتوا ارزشمند و کاربردی به دیگران

رشد و پرورش روابط بین افراد

مطالعه دیگر این گروه نشان داد ، که تولید محتوای احساسی باعث افزایش اشتراک گذپاری محتوا می شود.

به طور کلی هر چه یک محتوا تولید شده : 

طنز آمیز

بحث بر انگیز

 زیبا و احساسی

 جنجالی و هیجان انگیز 

در مورد حوادث روز 

و ...

باشد، اشتراک گذاری محتوا تولید شده بالاتر می رود  و مخاطب بیشتری هم جذب می کند.

با توجه به گزارش بالا ، مجله ای عملی در سال ۲۰۱۱ نتایج خود را منتشر کرد :

 "اشتراک گذاری  محتوای تولیدی ( طنز امیز ، احساسی و ...) باعث تحریک حس مخاطب می شود.  هنگامی که مخاطب از لحاظ فیزیولوژیکی تحریک می شود، قسمت عصبی مغز فعال می شود . در نتیجه انتقال اطلاعات در ذهن مخاطب افزایش می یابد . "

تولید محتوا در رسانه های اجتماعی

 تولید محتوا  در رسانه اجتماعی


در رسانه های اجتماعی هدف بیشتر، تولید محتوا های طولانی است. مثلا یک محتوا می تواند داستان باشد. با این حال همان داستان می تواند در شبکه های اجتماعی در قالب عکس  یا کلیپ ویدئویی تولید شود.

این که محتوا در چه نوعی تولید شود بستگی به موضوع ، مخاطب ، خود شما و توانایی شما دارد.

تا اینجا به اهمیت تولید محتوا اشاره مختصری کردیم. اهمیت آن را از دید روانشناسی بررسی کردیم. در ادامه می خواهیم تکنیک هایی را معرفی کنیم. با استفاده از این تکنیک ها می توانید دست به تولید محتوای کاربردی برای رسانه های اجتماعی بزنید.

تکنیک های کاربردی برای ایجاد محتوا در رسانه های اجتماعی :

استفاده از اخبار خوب

Jonah Berger حدود ۷۰۰۰ مقاله نیویورک تایمز را مورد بررسی قرار داد. بررسی ها نشان داد که خبر اگر  مثبت باشد، احتمال انتشار آن خیلی زیاد است.

BuzzSumo   می گوید،مقالات با موضوعات هیجانی، خنده و سرگرمی انتشار بالایی دارند.

نتایج بررسی های Ipsos نشان می دهد  :

۶۱ درصد افراد اطلاعات جالب را به اشتراک می گذارند.

۴۳ درصد از مردم  محتوای خنده دار را به اشتراک می گذارند.

۲۹ درصد از افراد محتوای منحصر به فرد را به اشتراک می گذارند.

پس اگر می خواهید روی این بخش از تولید محتوا زمان و هزینه کنید، به طور  کامل آن را بررسی کنید. ببینید در کدام بخش ها می توانید بیشتر عمل کنید و نتایج خوبی به دست آورید

انجام واکنش سریع

واکنش سریع در تولید محتوا


نسبت به یک رویداد خیلی سریع عکس العمل نشان دهید. مثلا اگر تولید محتوای خبری در مورد یک موضوع دارید، مرتبا صحت آن را بررسی کنید. یا تولید محتوای علمی باید همواره بررسی شود . چرا که نباید مثال نقضی در جایی دیگر برای آن مطلب بیاید.

استفاده از فرصت ها

امروزه به لطف گوشی های هوشمند و دوربین های آن ها امکانات مختلفی برای کسب و کار ها به وجود آمده است. به طور مثال یک شرکت فعال در زمینه صنعت مالی را در نظر بگیرید.  این شرکت می تواند در رسانه های اجتماعی دست به تولید مقالاتی مرتبط با صنعت مالی بزند.

طرح یک داستان عالی و جذاب

خیلی از کاربران هنگام خرید یک محصول در وهله اول  احساسی با قضیه بر خورد می کنند.  در واقع تصمیم گیری بر مبنای منطق در اینجا بعد از احساس است. این یک فرصت برای تولید کنندگان محتوا به شما  می رود . باید از آن استفاده کنند. پس معرفی محتوا شما یا محصول تبلیغی، باید بر روی تصمیم گیری کاربر اثر گذارد. به طور مثال یک شرکت بیمه که مربوط به خدمات تشیع جنازه است، یک داستان عاطفی در مورد خدمات خود ایجاد کرد.  محتوای آن این بود که  "قبل از اینکه اطرافیانتان را از دست دهید ، به آن ها بگویید دوستشان دارید.بگویید برایتان اهمیت دارند . دوست داشتن را بر زبانتان جاری کنید". در نتیجه این شرکت بیمه با این شعار تصویری مثبت از خود ایجاد کرد.

این همان هنر بازی با کلمات است. در واقع تولید محتوا یک هنر است . شما باید یک هنرمند باشید. هم چون یک سفال گر، باید گل سفال که همان کلمات است را به زیبایی شکل دهید.

در اینجا چند تکنیک برای طرح یک محتوا جذاب را  می گوییم :

توصیه می کنیم کلمات توصیفی در محتوای خود به کار بگیرید. کلمات توصیفی احساسات عمیق تری برای شخصیت ها و شرایط آن ها ایجاد می کند.

مخاطب خود را در نظر بگیرید.  با توجه به مخاطب شخصیت هایی را در محتوا معرفی کنید که با مخاطب  در ارتباط است. مثلا برای تولید محتوا ورزشی ،  می توانید موفق ترین افراد ورزشکار در یک رشته  یا زندگینامه آنها را بگویید. سعی کنید داستان های تولیدی تان را از هم مستقل در نظر نگیرید . یک ساختار سلسله مراتبی برای کار خود داشته باشید . به تولید محتوا مانند سریال تلویزیونی نگاه کنید . مخاطب یک سریال بعد از دیدن قسمت اول ، منتظر قسمت دوم سریال می ماند. البته اگر سریال را بپسندد و برایش جذابیت داشته اشد.  پس محتوای شما هم باید همین روال را در پیش بگیرد.

طرح موضوعات بحث برانگیز

به طرح موضوعی در محتوا بپردازید که بین مخاطبان بحث برانگیز است. مثلا محتوای مورد نظر عده ای مخالف و عده ای موافق دارد . این خود باعث افزایش اشتراک گزاری مطلب مورد نظر می شود. هم چنین باعث تقویت محتوای ویروسی می شود.

( محتوای ویروسی : همانند اسم آن  مانند ویروس از یک کاربر به کاربر دیگر منتقل می شود.  به بیان دیگر ، وقتی یک کاربر از یک مطلب خوشش بیاید و به کاربران دیگر منتقل کند تا استفاده کنند ).

 

طرح موضوع در تولید محتوا

 

بخشی از یک واحد بزرگتر بودن

اگر یک واحد کوچکتر مرتبط با یک واحد بزرگ و شناخته شده باشید. سازمان های بشر دوستانه مثال بارزی در این زمینه است. مثلا اگر مطلبی در زمینه حمایت از  کودکان کار قرار دهید ممکن است کاربران زیادی آن را پیگیری  کنند. 
سازمان های بشر دوستانه می توانند محتوایی مناسب تولید کنند. 
مثلا  Surf Dog Richochet  پست هایی را در مورد سگ های بی خانمان در فیسبوک قرار داده است .


Surf Dog Richochet تولید محتوا در مورد سگ های بی خانمان در پست

تصویر بالا مربوط به عکس سگ است . بعد از پست مربوطه شرکت Pet قبول کرد تا ۵۰ کاسه غذا برای حیوانات بی سر پناه بدهد . تا ۲۴ ساعت بعد از گذاشتن پست تعداد غذا برای  حیوانات بی سرپناه به ۱ میلیون رسید و هنوز هم ادامه داشت.

جمع بندی 

ما در این آموزش قصد داشتیم تا به شما تکنیک های کاربردی  را آموزش دهیم . با استفاده از این تکنیک ها می توانید محتوایی ارزشمند  در رسانه های اجتماعی تولید کنید. البته که یک محتوای خوب نیازمند تجربه و زمان است. اما بعضی اصول به پیشرفت سریع در تولید محتوای مناسب کمک می کند. تولید یک محتوای مناسب به سئو سایت کمک شایانی می کند. بازار داغ دیجیتال مارکتینگ امروزه از راه های مختلف استفاده می کند. پس تولید محتوای کاربردی هم تاثیر مثبتی در این زمینه دارد. ما در ایران وب لایف سعی می کنیم هر آنچه که کاربر به آن برای پیشرفت  نیاز دارد، آموزش دهیم. آموزش های ما زمینه های مختلف دیجیتال مارکتینگ را شامل می شود . هر گونه سوال راجع به مقاله یا مرتبط  با مطالب سایت دارید می توانید با بخش مشاوره رایگان تماس بگیرید.


به اشتراک گذاری این مطلب!

ایجاد عضویت در گوگل وب مستر یا سرچ کنسول ( قسمت دوم )

بررسی کامل توضیحات متا

author

پوریا همت

0 دیدگاه
ارسال دیدگاه