لینک خارجی و بررسی تفاوت آن با لینک داخلی
وب

لینک خارجی و بررسی تفاوت آن با لینک داخلی


لینک خارجی
هدف لینک خارجی (External Link) اتصال دامنه یک سایت هدف به سایت منبع می باشد. برای روشن شدن مطلب در ادامه لینک خارجی را به طور کامل بررسی می کنیم. در واقع اگر هر سایتی به سایت شما با استفاده از لینک متصل شود، این اتصال توسط لینک خارجی است. به طور مشابه اتصال سایت شما به هر سایت دیگر به وسیله لینک خارجی انجام می شود. تعریفی دیگر که برای لینک خارجی می توان داشت، این است که این لینک به یک دامنه خارجی اشاره دارد. از نظر موتورهای جست و جو لینک های خارجی مهم ترین منبع قدرت برای رتبه بندی یک وب سایت هستند. هم چنین از نظر سئو قدرت رتبه بندی لینک خارجی در سایت ها  بسیار متفاوت از لینک داخلی است. معیار موتور های جست و جو برای ارزش دهی به لینک خارجی

بررسی میزان اعتبار دامنه سایت منبعی که به آن لینک داده شده است. مقدار ارتباط بین محتوای موجود در صفحه سایت هدف با صفحه سایت منبع که به آن لینک خارجی داده شده است. به کارگیری درست لینک های خارجی در سایت هدف میزان محبوبیت محتوای صفحه مورد نظر در سایت منبع و...

لینک داخلی در مقابل لینک خارجی

لینک داخلی در مقابل لینک خارجی

 لینک داخلی یا (Internal Link)  لینکی است که فقط برای اتصال صفحات وب سایت شما به کار می رود. برای مثال اتصال صفحه تماس سایت به صفحه اصلی. اما لینک خارجی برای اتصال دو دامنه متفاوت به کار می رود. هر دو لینک داخلی و خارجی با توجه به کاربردشان و محتوای سایت مربوطه تاثیر متفاوتی بر سئوی یک وب سایت دارند. در ادامه تاثیرات مختلفی که این لینک ها بر سئوی وب سایت می گذارند را با چند مورد بیان می کنیم.

سود لینک خارجی برای کاربر شما بیشتر از وب سایت شما

زمانی که شما از لینک خارجی در محتوای یک صفحه استفاده می کنید، این به نفع کاربر شما تمام می شود.

چرا که کاربر به وسیله آن لینک به سایت هایی دسترسی پیدا می کند که اطلاعات ارزشمندی در آن است.

در واقع کاربر در اینجا سود می برد.

اما به یاد داشته باشید که در صورت استفاده از لینک خارجی، مزایای سئو برای سایتی است که به آن لینک داده شده اید نه سایت شما.

شما می توانید از دستور nofollow استفاده کنید و به موتورهای جست و جو بگویید که هدفتان تنها آشنایی کاربر با محتوای آن سایت است نه چیز دیگری.

ایجاد موقعیت برای سایت از طریق لینک خارجیاگر وب سایت های دیگر به سایت شما لینک دهند این می تواند یک موقعیت خوب برای سایت شما ایجاد کند. موتور جست و جوی گوگل با استفاده از الگوریتم هایی این لینک ها را از نظر کیفیت و کمیت بررسی می کند. مثلا لینک دهی خارجی به سایت هایی با کیفیت پایین از نظر محتوا امتیاز منفی را برای سایت شما دارد. پس دقت کنید به سایت هایی لینک بدهید که باعث امتیاز منفی برای سایت شما نشود. برای تشویق سایت ها که به وب سایت شما لینک بدهند روش های مختلفی وجود دارد. مثلا می توانید مطالبی غنی و متناسب با محتوای سایت خود تولید کنید.

لینک های داخلی می توانند سئوی سایت شما را ایجاد کنندمی توان نتیجه گرفت استفاده از لینک های داخلی در یک وب سایت مزیت هایی را برای آن به دنبال دارد: زمانی که خزنده ی گوگل  می خزد، در صورت وجود لینک داخلی در سایت آن ها را پیدا می کند. به صورت تک به تک بررسی می کند. در نتیجه در یک بازدید از یک صفحه، صفحات بسیاری توسط خزنده بررسی می شوند. این کار ممکن است هفته ها زمان ببرد تا خزنده گوگل تمام صفحات را بررسی کند. و این تنها یک بخش از کاربرد لینک داخلی است. لینک های داخلی هم چنین ساختار سایت شما را تشکیل می دهند . می توان در صفحه اصلی سایت یک نوار منو قرار داد و این امکان را به کاربر داد تا با لینک های داخلی به هر یک از عناوین و مطالب سایت در صفحات دیگر برود. این ساختار هم به کاربر و هم به موتورهای جست و جو کمک می کند تا امکان دیدن محتوای همه صفحات را داشته باشند. در نتیجه باعث بهبود سئوی وب سایت می شود.

پیدا کردن لینک های نقض شده و درست کردن آن ها

یکی از مواردی که باعث می شود سئوی وب سایت شما امتیاز منفی بگیرد، لینک های خراب است.

کاربر هنگام کلیک بر روی این لینک ها با خطای ۴۰۴ مواجه می شود و همین امر باعث می شود موتور های جست و جو به سایت امتیاز منفی بدهند.

یک یا دو لینک خراب ( خارجی یا داخلی ) ممکن است خیلی بر رتبه بندی سایت شما تاثیری نگذارد.

اما چندین لینک خراب تاثیر مستقیمی بر سئو و در نتیجه رتبه بندی سایت شما دارد.

پس اگر لینک های داخلی دارید که محتوای آنها انتقال یافته یا محتوای آن ها را حذف کرده اید و... از روش هایی مانند Redirect استفاده کنید تا کاربر با کلیک بر روی آن لینک با صفحه خطا روبه رو نشود.

هم چنین در لینک دهی خارجی هم دقت کنید به صفحاتی لینک دهید که خطا نداشته باشد. با تکنیک هایی به موتورهای جست و جو بفهمانید که این صفحات را فقط برای کاربر قرار داده اید نه  استفاده از امتیاز آن صفحات.

می توانید برای برطرف کردن لینک های خراب از ابزار هایی مانند  Broken Link Checker استفاده کنید. این ابزار به صورت رایگان است. سایت شما را بررسی می کند و آماری از لینک های آسیب دیده به شما می دهد.

لینک های داخلی و خارجی نقطه شروع کار موتور های جست و جو

بر اساس نظر کارشناسان فعال در حوزه سئو، به تعداد ۱۰۰ تا ۲۰۰ اصل کلیدی وجود دارد، که گوگل و سایر موتورهای جست و جو برای محاسبه موقعیت یک سایت در نظر می گیرند. به کارگیری درست لینک های داخلی و خارجی تنها بخش کوچکی از  کار است. اما باید به این نکته توجه داشت که در ابتدای کار پیوندها را به درستی ایجاد کنید و لینک های خراب را  جست و جو و بازسازی کنید. چرا که با افزایش ترافیک سایت و ایجاد موقعیت سایت در میان موتورهای جست و جو این کار مشکل می شود. کلام آخر اینکه ما در سایت ایران وب لایف قصد داریم تمام آموزش های لازم از طراحی ابتدایی یک وب سایت تا مفاهیم مرتبط با آن را برای شما قرار دهیم. امروزه بحث سئو، تولید محتوا، دیجیتال مارکتینگ و.. به قدری گستردگی پیدا کرده است. که خواندن یک مقاله در مورد یک مبحث همه چیز را به شما آموزش نمی دهد. هدف از این آموزش ها بیشتر نشان دادن راه به شماست . علاقه مندی و پشتکار شما رغبت ما را برای ادامه مسیر آموزش دوچندان می کند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

نقش ایمیل مارکتینگ بر سئو

بررسی تگ alt و اهمیت آن در سئوی وب سایت

author

پوریا همت

0 دیدگاه
ارسال دیدگاه