بررسی کامل توضیحات متا
وب

بررسی کامل توضیحات متا

توضیحات متا ( متا دیسکریپشن) چیست؟

توضیحات متا در واقع یک خلاصه از محتوای مربوط به یک صفحه وب سایت است. اندازه توضیحات متا از یک جمله تا یک پاراگراف کوتاه است. این توضیحات در صفحه نتایج موتورهای جست و جو نشان داده می شوند. به عنوان مثال شکل زیر را بررسی کنید:
 

 

 در شکل بالا متن داخل کادر آبی توضیحات متا مربوط به صفحه مورد نظر است. این متن شرح مختصری از محتوای موجود در صفحه اینترنتی با آدرس url  مربوطه است. مثالی دیگر از متا دیسکریپشن با استفاده از کد HTML :

                                                                                                                                                                                       <head>

<meta name="description" content="This is an example of a meta description. This will often show up in search results">

                                                                                                                                                                                                 </head>

ضرورت استفاده از توضیحات متا

استفاده از توضیح متا برای یک صفحه مزیت هایی را به همراه دارد. تعدادی از مزیت های توضیحات متا : 

افزایش بازدید و بهبود نرخ کلیک

نتایج در مرورگر ها مرتبا تغییر میکند و ثابت نیست. ممکن است لینک سایت شما در صفحه از بالای صفحه به پایین نزول کند. به این دلیل که نتایج منظقی تر و مطلوب تر که متناسب با جست و جوی کاربران باشد مرتبا در بالای صفحه قرار می گیرند. این بر می گردد به همان توضیحات متا مربوط به صفحات وب سایت های مختلف. اگر توضیح متای مناسب با صفحه مورد نظر کاربران ایجاد کنید، به نتایج مطلوبی در موتورهای جست و جو می رسید. در نتیجه نرخ کلیک بر روی سایت شما افزایش می یابد. سایت  HubSpot به شما برای نوشتن توضیح متای مناسب کمک می کند.

افزایش بازدید از شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی( مانند فیسبوک ) وقتی که یک محتوای جدید در وب سایت آن ها قرار می گیرد، از تگ توضیحات آن استفاده می کنند. اگر یک صفحه در وب سایت بدون تگ باشد، این شبکه ها اولین متنی که  از صفحه مورد نظر پیدا می کنند را مورد استفاده قرار می دهند. به این ترتیب اولین متن موجود به کاربر شبکه اجتماعی نمایش داده می شود. و کاربر در صورتی که تمایل به خواندن ادامه متن باشد بر روی لینک آن کلیک میکند، تا محتوا را به طور کامل مشاهده کند. این بستگی به اولین متن موجود در محتوا شما دارد، که آیا می تواند یک تجربه کاربری خوب ایجاد کند؟ پس با استفاده از توضیح متای مناسب کار را برای شبکه های اجتماعی آسان کنید. تا به جای استفاده ز اولین متن موجود در محتوای شما، توضیح متای مناسب را به کاربر نمایش دهند. و به این ترتیب بازدید از شبکه های اجتماعی افزایش می یابد.

تاثیر مثبت غیر مستقیم بر رتبه بندی صفحات

توضیحات متا به افزایش نرخ کلیک کمک می کند و هم چنین زمان صرف شده در جست و جو صفحه وب را کاهش می دهد. در نتیجه بهبود این دو عامل ، تاثیر مثبتی در رتبه بندی صفحات در موتورهای جست و جو ایجاد می شود.

 ایجاد توضیحات متا قدرتمند

محتوای موجود در توضیح متا باید برای کاربر جذاب باشد : جمله ای کوتاه و هدفمند باشد. به گونه ای که مخاطب را قانع کند که چرا باید محتوای وب سایت را مشاهده کند. استفاده از کلمات کلیدی : حتما از کلمات کلیدی محتوای صفحه سایت در توضیح متا و عنوان متا استفاده شود. تعداد کاراکتر مجاز در توضیحات متا : گوگل بر اساس تعداد کارکتر سنجش می کند و امتیاز می دهد . پس رعایت تعداد کارکتر مجاز در تولید متن توضیح متا اهمیت دارد. حذف عبارت های عددی و غیر الفبایی : موتورهای جست و جو کارکتر های عددی، علامت های نقل قول ، نشانه ها و شبیه به این ها را به صورت کد HTML در نظر می گیرند.

طول بهینه

طول بهینه در توضیحات متا

 توضیحات متا می تواند با هر تعداد کاراکتری نوشته شوند. طولی که موتور جست و جوی گوگل  به طور تقریبی برای آن مجاز می داند، تعداد ۳۲۰ کارکتر است. در واقع این محدودیت در دسامبر ۲۰۱۸ افزایش یافته است. البته تعیین طول مطلوب به وضعیت محتوای به کار رفته در سایت بستگی دارد و با توجه به اعلام گوگل تغییر می کند.

فرمت مطلوب

تگ ها ( برچسب های )  توضیحات متا باعث افزایش کلیک کاربر بر روی سایت می  شود. موضوعی که کاربر جست و جو می کند، توسط موتورهای جست و جو نتیجه ای بر اساس متا تگ ها برای آن نمایش داده می شود. توصیف متا : به طور مستقیم با توضیحات صفحه مربوطه در ارتباط باشد. نسبت به صفحات دیگر وب سایت ها  منحصر به فرد باشد. توصیف به حدی قانع کننده باشد تا جست و جو کننده را متقاعد به کلیک بر روی صفحه کند. فاقد اسپم باشد و هوشمندانه نوشته شود.
 این مقاله را مطالعه کنید : بررسی تگ alt و اهمیت آن در سئوی وب سایت

 تکنیک های سئو  در توضیحات متا

تکنیک های سئو در توضیح متا

توضیح متا متقاعد کننده

به توضیح متا مانند یک متن آگهی نگاه کنید. ایجاد متن درست خوانندگان را به صفحه وب سایت می کشاند. در واقع به کارگیری تکنیک درست در توضیح متا نوعی بازاریابی در صفحات جست و جو است. در نظر گرفتن این نکته مهم است که گوگل و سایر موتورهای جست و جو  کلمات کلید را در توضیح متا صفحه سایت شما ببینند. در تولید متا دیسکریپشن مناسب برای محتوای یک وب سایت به همان اندازه که نکات فنی اهمیت دارد ، نوع پیام منتقل شده هم مهم است. پیامی که در متن توضیح متا قرار می دهید ، باید به گونه ای انتخاب شود : که هم در ارتباط مستقیم با محتوای صفحه مورد نظر باشد و هم کاربر را از میان رقبا به سمت شما جذب کند.

عدم استفاده از  متا دیسکریپشن تکراری

اهمیت به کارگیری عنوان متا به اندازه توضیح متا است. توضیح متا هر صفحه باید منحصر به فرد باشد. در صورت استفاده تکراری، نتیجه ای که در صفحات جست و جو می آید مانند شکل زیر است:
متا دسکریپشن تکراری عدم استفاده
 در شکل بالا نتایج نشان داده شده برای صفحات متفاوت با توضیحات یکسان است. استفاده از راه های برنامه نویسی پویا،  یکی از راه هایی است که می توان با  توضیح متای تکراری مقابله کرد. سایت ایران وب لایف در تلاش است تا آموزش های کاربردی و مفید را برای علاقه مندان حوزه های مختلف سئو، طراحی سایت، دیجیتال مارکتینگ و... ارائه دهد. برای درخواست خدمت مورد نیاز خود می توانید کارشناسان تیم ما  ارتیاط برقرار کنید. برای گرفتن مشاوره رایگان روی لینک کلیک کنید.      


به اشتراک گذاری این مطلب!

تولید محتوا در شبکه های اجتماعی

معرفی افزونه های وردپرسی برای ریدایرکت ۳۰۱

author

پوریا همت

0 دیدگاه
ارسال دیدگاه