معرفی روش های ایجاد ترافیک سایت
وب

معرفی روش های ایجاد ترافیک سایت

مفهوم ترافیک سایت

امروزه بازدید کاربران از سایت و به موازات آن افزایش ترافیک سایت از مسائل مهم در عملکرد سایت به شمار می آید. پس این مسئله را باید از جنبه های  مختلف کیفی و کمی مورد بررسی قرار دهید. از نظر کیفی سایتی با رعایت استانداردهای مورد نیاز طراحی کنید. و با استفاده از تکنیک های کمی، آمار بازدید کاربران از سایتتان را بالا برده و به افزایش ترافیک سایت کمک کنید. حالا سوال اینجاست که چه تکنیک هایی می توان به کار برد؟ یا اینکه چگونه این تکنیک ها هم به افزایش ترافیک سایت و هم به سودآوری سایت کمک می کنند؟ در ادامه به این سوالات پاسخ می دهیم. در ادامه مقاله به بررسی برخی از مفاهیم پایه در افزایش ترافیک سایت پرداخته ایم.

مقایسه عامل انسانی با دیگر عامل ها ( مانند ربات ها )

ایجاد ترافیک در یک وب سایت می تواند به وسیله عوامل مختلفی باشد. از عامل انسانی گرفته تا ربات ها و سایر عوامل که به ترتیب اهمیتشان در شکل زیر نشان داده شده اند.واضح است که بازدید کننده ی انسانی مهم ترین تاثیر را در افزایش ترافیک دارد. اما نقش و اهمیت ربات ها را فراموش نکنید. خیلی از ربات ها می توانند تاثیر مثبت در ترافیک ایجاد کنند و بالعکس. مثلا موتور جست و جوی گوگل از Googlebot برای جست و جوی صفحات سایت ها و ایندکس آن ها استفاده می کند. پس اگر Googlebot مجاز به دسترسی به صفحات سایت شما نباشد، صفحات سایت شما در فهرست جست و جوی گوگل قرار نمی گیرد. این ربات تاثیر مثبت بر سایت شما دارد. اما توجه کنید، ربات هایی هم هستند که نقش مخربی برای سایت شما دارند.

منابع ایجاد کننده ترافیک سایت

ایجاد هر سند آنلاین (مثلا یک فایل pdf)، پست در فیسبوک، گذاشتن یک توییت و... در هنگام ایجاد یک لینک می گیرند. وجود لینک این امکان را می دهد که از طریق هر مرورگری قابل جست و جو باشد. پس هر صفحه در یک وب سایت دارای لینک یا آدرس منحصر به فرد خود است که می تواند در مرورگرهای مختلف بیاید. پس باید تکنیک هایی به کار رود تا این لینک ها بیشترین ترافیک برایشان ایجاد شود. در ادامه تکنیک های ایجاد ترافیک در سایت را معرفی کرده ایم.

ترافیک حاصل از جست جوی ارگانیک

شاید کلمه ارگانیک در اینجا کمی مبهم باشد. به زبان ساده در این نوع از ترافیک، کاربر در مرورگرها  عنوان خود را جست و جو می کند. و سایت هایی در صفحه نمایش داده می شود. اینکه سایت ها چه کارهایی انجام داده اند و چه روش های دیجیتال مارکتینگی به کاربرده اند تا در صفحه اول بیایند بحث این قسمت نیست.

بحث ما مفهوم جست وجوی ارگانیک است. در واقع کاربر می تواند بر روی هر سایتی که در صفحه مرورگر نمایش داده می شود کلیک کند.  سایت مورد نظر هم به هر ازای کلیک کاربر هیچ مبلغی را نمی پردازد. پس ترافیکی که روی سایت از طریق کلیک کاربر ایجاد می شود، ترافیک ارگانیک است.

ترافیک حاصل از جست و جوی پرداختی

این روش در مقابل روش جست و جوی ارگانیک قرار دارد. سایت هایی که از این روش استفاده می کنند، به ازای هر کلیک کاربر بر روی سایت باید مبلغی را بپردازند. به پرداخت مبلغ به ازای هر کلیک  PPC  گفته می شود. سایت مورد نظر منتظر نمی ماند تا در صفحه اول بیاید، بلکه پرداخت مبلغ این کار را برای سایت انجام می دهد.   


ترافیک حاصل از جست و جوی پرداختی

 همانطور که در شکل بالا مشخص است، دو سایت Paid و دو سایت Organic مشخص شده است. دو سایت اول به ازای هر کلیک کاربر، مبلغی را باید به سایت های تبلیغی (مثلا Google Ads) بپردازند.

ایجاد ترافیک با استفاده از روش های تبلیغاتی

با استفاده از تکنیک های تبلیغاتی می توان ترافیک یک سایت را افزایش داد. از جمله روش های تبلیغاتی که برای افزایش ترافیک سایت هستند، میتوان به این موارد اشاره کرد: تبلیغات گوگل ادوردز (Google Adwords)، تبلیغات بنری در سایت ها، تبلیغات متنی و...

نقش تبلیغات در ترافیک سایت

ترافیک های ارجاعی

ترافیک ارجاعی به این معنا است که یک کاربر از روش های مختلف و لینک های دیگر به لینک های سایت شما بیاید. مثلا بک لینک هایی که به سایت شما می شود، مثالی از ترافیک های ارجاعی است. یعنی کاربر از طریق مراجعه به سایت دیگر به سایت شما بیاید (آن سایت کاربر را به لینکی از سایت شما ارجاع دهد). از این روش ترافیک سایت شما بالا می رود. 

ترافیک ناشی از لینکهای وابسته به سایت

برای روشن شدن مطلب به شکل زیر نگاه کنید. 

نقش لینک وابسته در ترافیک سایت

 همانطور که در شکل بالا مشخص است، دو دسته ترافیک نمایش داده شده: ترافیک ارجاعی(Referral) و ترافیک وابسته (Affiliate). ترافیک وابسته: برای مثال زمانی که قسمتی از توضیحات یک محصول از سایت اول در سایت دوم قرار گیرد، به لینک مربوط به توضیح محصول در سایت دوم، لینک وابسته گفته می شود. هر گونه ورودی که از طریق لینک های وابسته به سایت انجام شود، باعث ایجاد ترافیک روی سایت اصلی (یا همان سایت اول) می شود.

ترافیک  مستقیم در وب سایت

ترافیک مستقیم در وب سایت

  زمانی که کاربر در مرورگرها چیزی را جست و جو می کند و به صفحه شما هدایت می شود، این همان ترافیک مستقیم روی سایت شماست. این نکته را مد نظر قرار دهید که گوکل آنالتیکس (Google Analytics) ترافیک هایی که از منابع ناشناخته بر روی سایت می آید را هم در نظر می گیرد.

ترافیک ناشی از شبکه های اجتماعی

بازدید کاربر از شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، یوتیوب، آپارات، لینکدین و .. باعث افزایش ترافیک روی سایت می شود. البته با این شرط که سایت مورد نظر حضور فعالی در این شبکه ها داشته باشد، مثل تولید محتوای مناسب در شبکه های اجتماعی مختلف به نحوی که کاربر را درگیر با آن کند. و از این طریق لینک های صفحات وب سایت را در شبکه ها به اشتراک بگذارد و ترافیک سایت را بالا ببرد. شکل زیر مثالی برای این مورد است.

نقش شبکه های اجتماعی در ایجاد ترافیک وب سایت


ایجاد ترافیک با استفاده از بازاریابی ایمیلی

نقش بازاریابی ایمیلی در ایجاد ترافیک سایت


در این روش، ترافیک از طریق کلیک بر روی لینک هایی که در محتوای ایمیل قرار داده شده ایجاد می شود. هر روش دیگر که در دسته های بالا قرار نگیرد، می تواند به عنوان یکی از روش های ایجاد ترافیک به کار رود. هر گونه سوال در خصوص مباحث بالا را می توانید از بخش مشاوره سایت ایران وب لایف، بپرسید.   

  • برچسب ها

به اشتراک گذاری این مطلب!

معرفی 12 مزیت دیجیتال مارکتینگ (قسمت دوم)

شبکه های اجتماعی محبوب برای کسب و کارهای آنلاین

author

علی حبیبی

من علی هستم. حدوداً نزدیک به 4 ساله که توی حوزه وب فعالیت میکنم. دغدغه اصلیم همیشه این بوده که از تکنولوژی و اخبار مرتبط با اون عقب نمونم اما خب ، خیلی سخته!

0 دیدگاه
ارسال دیدگاه