تکنیکهای کاربردی بازاریابی ویدئویی
وب

تکنیکهای کاربردی بازاریابی ویدئویی


بازاریابی ویدئویی چیست؟

تعاریف مختلفی برای بازاریابی ویدئویی یا همان ویدئو مارکتینگ می توان داشت. 

بازاریابی ویدیویی به زبان ساده:
یکی از تکنیک های بازاریابی است که با قرار دادن ویدئوهای جذاب و متناسب با خدمت یا محصول ارائه شده به جذب مخاطب کمک می کند. 
در اینجا سوالاتی مطرح می شود که اهمیت این حوزه از دیجیتال مارکتینگ را به روشنی مشخص می کند:
 بازاریابی ویدئویی یا همان ویدئو مارکتینگ چقدر در تبلیغات موثر است؟
 اگر ارزش هزار تصویر با هم برابر با ارزش یک تصویر باشد، پس یک ویدئو چقدر ارزش دارد؟ 
استفاده از ویدئو مارکتینگ چقدر در بهبود سئو یک سایت و رتبه بندی آن تاثیر دارد ؟
 آیا ویدئو مارکتینگ را می توان برای هر کسب و کار فعال در حوزه آنلاین به کار گرفت ؟ 
و.... در این آموزش به طور کامل به بررسی بازاریابی ویدئویی می پردازیم و به پاسخ درستی برای سوالاهای مطرح شده می رسیم.

 کاربردهای بازاریابی ویدئویی


 
بازاریابی ویدئویی در موارد زیر: 
تبلیغ یک برند خاص، ارتباط با مشتری، نمایش محصولات و خدمات، چگونگی استفاده از یک خدمت یا کار با یک محصول، نمایش رویدادهای زنده، ارائه محتواهای ویدئویی سرگرم کننده و.. کاربرد دارد.
بازاریابی ویدئویی چگونه کار می کند؟

بازاریابی ویدئویی را می توان در دو مرحله انجام داد

مرحله اول: تعیین هدف از ایجاد ویدئو مارکتینگ

با تولید ویدئو مربوطه می خواهید به چه چیزی برسید؟ می خواهید نام تجاری تان را معرفی کنید. فروش خود را افزایش دهید. آموزشی از محصول یا خدمت مورد نظر خود را برای مشتری ارائه دهید و.... این کار در عمل مانند دیگر استراتژی های بازاریابی آسان به نظر نمی رسد و نیازمند تعیین اهداف متناسب با کسب و کار مورد نظر است.

گام دوم : توسعه استراتژی بازاریابی ویدئویی


 بعد از گام اول که هدف از ایجاد ویدئو مارکینگ را تعیین می کنیم، به سراغ  توسعه استراتژی مربوط به آن می رویم. موارد زیر به توسعه استراتژی بازاریابی ویدیویی شما کمک می کند :
تخصیص منابع مورد نیاز

در این جا باید بودجه مورد نیاز برای ایجاد ویدئو، تجهیزات مناسب از جمله نرم افزار، ویرایشگر خوب، تیم تولید ویدئو، زمان مورد نیاز کار و.. تعیین شود.

درگیر کردن مخاطب

روش هایی را به کار بگیرید که به تولید ویدئوهایی جذاب و پر مخاطب کمک کنند. نیاز مخاطب را بشناسید و با توجه به توانایی ها و امکانات خود ویدئو تولید کنید. شما باید مخاطب را درگیر کنید. مثلا اگر قصد دارید در حوزه آموزش ویدئوهایی تولید کنید، این آموزش ها باید کاربردی و مورد نیاز مخاطب باشد. به طوری که حس نیاز در مخاطب برای دیدن ادامه ویدئوهای تولیدی شما ایجاد شود و خود به خود درگیر شود.

تولید ویدئو های کوتاه اما کاربردی

اگر چه تولید فیلم های بازاریابی محدودیت ندارد، اما بهتر است کوتاه اما کاربردی تولید کنید. جامعه هدف شما مخاطب است، پس از دید مخاطب به قضیه نگاه کنید. معمولا مخاطب می پسندد که سریع و با صرف زمان کم و البته هزینه کم ( به طور مثال حجم اینترنت مصرفی)، آنچه را که می خواهد پیدا کند. نرم افزار های ویرایش مناسب را به کار بگیرید تا ویدئوهایی مختصر و مفید را برای فعالیت در بازاریابی تولید کنید. انجام درست این کارها به خودی خود به سئو سایت شما کمک می کند.

انتشار ویدئوهای تولیدی

در شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام، فیسبوک، توییتر و .. فعالیت کنید. ویدئوهای تولیدی خود را در YouTube و سایر شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

تجزیه و تحلیل

آمار های مربوط به ویدئو مارکتیگ را با استفاده از ابزار سئو و دیجیتال مارکتینگ پیگیری کنید، به منظور این که متوجه شوید در چه بخش هایی کاربران بازدید بیشتری داشته اند. هم چنین می توانید در بخش هایی که نقطه ضعف داشته اید کار کنید.

نمونه هایی از بازاریابی ویدئویی

ویدئو مارکتینگ در سراسر اینترنت وجود دارد. از ویدئوهای منتشر شده در صفحه اول YouTube گرفته تا گشت و گذار، در صفحات مورد علاقه تان در فیسبوک و دیدن ویدئوهای تبلیغاتی. برای مثال list of enjoyable video marketing campaigns from Hubspot یک لیست از کمپین های بازاریابی ویدئویی موفق است.

مزیت های بازاریابی ویدئویی ( Video Marketing )


 
مزیت های بازاریابی ویدئویی خیلی زیاد است. از جمله این مزیت ها شامل :
ایجاد ارتباط شما با مخاطب از طریق ویدئو

شرکت ها در تلاشند تا با استفاده از فعالیت های بازاریابی به ایجاد اعتماد مشتری به خودشان کمک کنند. ویدئو مانند پلی است بین شما و مشتریانتان. هم چنین می توانید نام تجاری خود را به آن ها معرفی کنید. با تولید محتوای ویدئویی مناسب به افزایش وفاداری مشتری به سازمان خود کمک کنید.

ویدئو در نقش یک معدن طلا برای سئو

تولید ویدئو  که منجر به ایجاد لینک هایی برای سایت شما می شود، به بهبود سئو سایت شما کمک می کند. با استفاده از ویدئو می توانید اعتبار سایت خود را بالا ببرید. رتبه بندی سایت شما در میان موتورهای جست و جو ارتقا می یابد. ترافیک سایت شما افزایش می یابد. فراموش نکنید که  YouTube متعلق به گوگل است، پس  اشتراک گذاری ویدئوهای خود را در آن فراموش نکنید. هم چنین به تولید کلمات کلیدی متناسب با ویدئوهای تولیدی برای بهبود رتبه سایت خود دقت کنید.

ماندگاری اطلاعات در ذهن کاربر

فعالیت در ویدئو مارکتینگ باعث حفظ اطلاعات می شود. اگر کاربر یا مشتری شما یک متن در مورد شما شنیده یا خوانده باشد، احتمالا سه روز بعد در حدود ۱۰ درصد در ذهنش مانده است. اما وجود تصویر همراه با آنچه که بشنود، سه روز بعد حدود ۶۵ درصد هنوز در ذهن مخاطب مانده است. پس ماندگاری اطلاعات در ویدئو های تولیدی بالاست و تاثیرات مثبتی دارد.

روند افزایشی تولید محتواهای ویدئویی

در سال ۲۰۱۷ تولید محتواهای ویدئویی حدودا ۷۴ درصد از کل ترافیک آنلاین را تشکیل داده است. این نشان می دهد مشتریان به این حوزه از بازاریابی دیجیتال علاقه مندی نشان داده اند. آمارها نشان می دهد که مشتریان ترجیح می دهند ویدئوهای مربوط به یک محصول را نگاه کنند تا توضیحات آن محصول.

چالش های موجود در ویدئو مارکتینگ ( Video Marketing)

هزینه مربوط به تجهیزات و امکانات تولید محتوای ویدئویی، به کار گیری نرم افزار های ویرایش ویدئو، در نظر گرفتن دیدگاه کاربر نهایی در هنگام تولید ویدئو، در نظر گرفتن هزینه مربوط به میزان مصرف داده برای آپلود و دانلود ویدئو، نیاز به یک تیم با تجربه در حوزه تولید ویدئو. موارد بالا را نمی شود به دید چالش های مهم و جدی در نظر گرفت، چرا که با صرف زمان و هزینه لازم همه آنها قابل رفع است. در حال حاظر چالش های مهم تری پیش روی این حوزه از بازاریابی قرار دارد، از جمله: تعیین استراتژی موثر برای بازاریابی ویدئویی مورد نظر، چگونگی تولید محتوایی مناسب در ویدئو با توجه به نیاز مخاطب، چگونگی تولید محتواهایی جذاب و پر مخاطب، درک درست از معیارها و الگوهای تیم و اقدام به تولید محتوای ویدئویی متناسب با این معیارها .

کلام آخر اینکه:
با توجه به نوع کسب و کار خود و اینکه در چه حوزه ای فعالیت می کنید، استراتژی تولید محتوای ویدئویی را ایجاد کنید. رقبای خود را در نظر بگیرید و روی نقاط قوت خود در تولید محتوا بیشتر تمرکز کنید. این را در نظر بگیرید که حتما از دید کاربر به ویدئوهای تولیدی خود نگاه کنید.  ایران وب لایف با سابقه درخشان ۸ ساله خود در زمینه طراحی سایت، سئو سایت و کلیه خدمات دیجیتال مارکتینگ در تلاش است بهترین خدمات را به مشتریان ارائه دهد. اگر در کسب و کار خود این نیاز را حساب می کنید که در بازاریابی ویدئویی فعالیت کنید، همین الان با ما تماس بگیرید.   

 

  

به اشتراک گذاری این مطلب!

تفاوت برندینگ و تبلیغات

نقش اینستاگرام مارکتینگ در کسب وکارهای الکترونیکی

author

علی حبیبی

من علی هستم. حدوداً نزدیک به 4 ساله که توی حوزه وب فعالیت میکنم. دغدغه اصلیم همیشه این بوده که از تکنولوژی و اخبار مرتبط با اون عقب نمونم اما خب ، خیلی سخته!

0 دیدگاه
ارسال دیدگاه