طراحی ریسپانسیو (واکنش گرا)
وب

طراحی ریسپانسیو (واکنش گرا)

ریسپانسیو ( واکنش گرا ) چیست؟

تا بحال پیش آمده است که از خودتان بپرسید : " ریسپانسیو ( واکنش گرا )" چیست ؟ 

زمانی که یک سایت را طراحی می کنید، باید در دستگاه های مختلف قابل نمایش باشد. سایت باید به گونه ای باشد که با وسیله های مختلف از جمله دسکتاپ، تبلت، موبایل و... سازگار باشد. سازگاری سایت با سیتم های مختلف به وسیله طراحی ریسپانسیو صورت می گیرد. مثلا در مانیتور یا لپ تاپ ، صفحه بزرگ سایت درحالت " Desktop mode " نشان میدهد.  هم چنین در گوشی های موبایل و تبلت حالت آن " phone mode " است.

پس  تغییر نحوه نمایش سایت با توجه به دستگاه های مختلف " ویژگی ریسپانسیو در سایت " است.

امروزه عرضه گوشی های هوشمند به بازار، باعث شده که مردم بیشتر ترجیح دهند با تلفن همراه خود سایت ها را مشاهده کنند، تا اینکه از " Desktop "  استفاده کنند. پس واکنش گرایی ( Responcive  ) بودن سایت، در موفقیت سایت نقش چشمگیری دارد.هدف شخصی که وب واکنش گرا را طراحی می کند، داشتن یک سایت با عناصر متفاوت است. عناصر مورد نظر در هر دستگاه با اندازه مختلف فرق میکند. به طور مثال یک سایت فرضی را تجسم نمایید. در لپ تاپ  شما، سایت مورد نظر دارای سه ستون می باشد. اما وقتی همان سایت در تبلت باز شود، ممکن است نیاز باشد به حالت افقی دربیاید و در حالت عمودی تبلت، ستون ها به طور کامل نشان داده نشوند.
در واقع هیچ کدام از کاربران این  حرکت را دوست ندارند. با توجه به آن که اکثر کاربران امروزه از تبلت و گوشی های هوشمند استفاده می کنند. حتی ممکن است به دلیل کوچک بودن صفحه موبایل، سایت شما در آن شلوغ تر و بزرگتر نسبت به لپ تاپ دیده شود. هم چنین استفاده از تصاویر در ابعاد بالا در سایت، ممکن است لود سایت را برای گوشی های همراه سخت کند.

 پس  اگر همین سایت از طراحی ریسپانسیو استفاده کند، نسخه تبلت را فقط در دو ستون و نسخه موبایل را در یک ستون نشان میدهد. به این ترتیب اکثر سایت ها برای راحتی کاربر، سایز عکس ها را بر اساس نوع دستگاه  تغییر میدهند.

نکته جالب در طراحی ریسپانسیو ( واکنش گرا ) :

اندازه عکس مورد نظر در سایت، بر اساس دو فیلد نوع دستگاه و اندازه دستگاه قابل تغییر است.

ریسپانسیو چگونه کار میکند ؟ 

طراحی ریسپانسیو اندازه تمام عناصر صفحه را به پیکسل به ما میدهند. پس شما نمی توانید تعیین کنید از هرکدام چقدر داشته باشد. بلکه باید بدانید هرکدام باید چقدر گسترده باشد. ستون اول باید نیمی از صفحه را بگیرد، ستون دوم ۳۰ درصد و ستون سوم ۲۰ درصد. رسانه هایی مانند تصاویر هم در ریسپانسیو تغییر میکنند و اندازه هایشان نسبی هستند.

مسائل مرتبط با طراحی ریسپانسیو 

موس یا لمس 

در طراحی گوشی های هوشمند عناصر در نظر گرفته شده متفاوت از عناصر مثلا بر روی دسکتاپ است. به طور مثال، یکی از این عناصر موس است. در طراحی سایت بر روی دسکتاپ کاربر از موس برای حرکت در سایت استفاده می کند. در حالی که در نسخه موبایل، از صفحه لمسی برای حرکت استفاده می شود. در واقع از انگشت در تلفن های هوشمند برای جابه جایی در صفحات استفاده می شود. مثلا برای کلیک روی یک صفحه، کاربر با موس به راحتی روی آن کلیک می کند. اما امکان دارد این کار یا کارهای مشابه، به راحتی در صفحه لمسی انجام نشود. 

پس باید در طراحی  سایت ویژگی " لمسی" در نظر گرفته شود.

گرافیک و سرعت دانلود

عناصر دیگری که در طراحی ریسپانسیو بهتر است به آن توجه کرد، "گرافیک و تبلیغات" است . گرافیک و تبلیغات در سرعت دانلود بسیار مهم است . به این صورت که گرافیک نمایش داده شده در سایت برای تلفن همراه کم تر از نسخه دسکتاپ است. به طوری که در تلفن همراه حجم بارگیری کمتر است.  معمولا تبلیغات دریک گوشی بزرگ نمایش داده نمی شود.

 ویژگی گرافیک و سرعت دانلود در طراحی سایت

 


برنامه ها و "نسخه گوشی هوشمند
" 
در گذشته شاید شما به اینکه یک برنامه بسازید، فکر کرده بودید. یک برنامه برای "ios" یا  "android" یا حتی ساخت یک سیستم عامل خاص مانند " blackberry " .  
اما امروزه روی کار آمدن دستگاه های مختلف، انجام این کار را سخت کرده است.  ساخت برنامه، نسخه های مختلف برای هر دستگاه و پلتفرم آن ها و... از جمله کار هایی است که باید انجام داد.

طراحی وب ریسپانسیو ( واکنش گرا ) نیاز کسب وکارهاتقریبا این روزها اکثر مشتریان برای کارهای خود از نسخه موبایل استفاده می کنند. پس طراحی ریسپانسیو به طور عملی باید قابلیت سازگاری با سیستم های جدید را داشته باشد. کسب و کار های مختلف باید همواره قابلیت سازگاری با سیستم های جدید را داشته باشند. چرا که مشتریان معمولا از سیستم های مختلف برای انجام کار استفاده می کنند. با این تفاسیر استفاده از این ویژگی برای یک کسب و کار مزیت هایی را به نبال دارد. از جمله مزیت های استفاده از طراحی ریسپانسیو برای یک کسب وکار شامل : 

صرفه جویی در هزینه و زمان

فرض کنید کسب و کار آنلاین شما نیاز به یک سایت فروش برای محصولات شما دارد.  قالب سایت شما در موبایل جدا از قالب سایت دسکتاپ شده است. در نتیجه طراحی واکنش گرا در این طراحی به کار گرفته نشده است. در واقع شما برای طراحی روی هر سیستم هزینه مجزا در نظر گرفته اید.

 پس اگر در آینده سیستم جدیدی روی کار آمد، نیاز دارید تا برای سیستم جدید نیز قالب طراحی کنید. پس این امر موجب افزایش هزینه برای کسب و کار شما می شود. اما طراحی ریسپانسیو این مشکل را حل می کند. قالب های ایجاد شده در طراحی واکنش گرا  متناسب هر دیوایسی سازگار می شود. این کار موجب صرفه جویی در هزینه ها می شود. هم چنین در زمان نیز تاثیر مثبتی دارد. به طوری که نیاز نیست زمان زیادی را صرف طراح قالب سایت متناسب با هر وسیله ای کنید. 

تاثیر مثبت در ذهن مشتری و افزایش ترافیک سایت

فرض کنید یک مشتری از گوشی همراه وارد سایت شما می شود. نمایش سایت برای کاربر به گونه ای باشد که سردر گم نشود. مشتری به راحتی بتواند محصول خود را سفارش داده و خرید کند. رضایت مشتری از سایت باعث افزایش بازدید آن می شود. در نتیجه به طور مستقیم ترافیک سایت شما بالا می رود.

کمک به افزایش رتبه سایت برای افزایش رتبه سایت یا به طور کلی بهبود سئو سایت عوامل مختلفی نقش دارد. طراحی ریسپانسیو نیز در بهبود رتبه سایت بی تاثیر نیست. آمارهای اخیر نشان می دهد، کاربران بیشتر به وسیله تلفن های همراه جست و جو می کنند.  پس باید زمان و هزینه لازم را، بیشتر در طراحی مناسب دیوایس های همراه گذاشت. این کار باعث جلب رضایت کاربران می شود. کاربر در صورت رضایت از سایت دفعات، ورودش افزایش می یابد. افزایش بازدید از سایت ، بر رتبه بندی سایت تاثیر مستقیم دارد.

 سخن پایانی

اگر شما یک طراح وب هستید، حتما با HTML و CSS آشنا هستید و به آن تسلط دارید. اما این ها تنها بخشی از اقدامات طراحی است. شما اگر با طراحی وب ریسپانسیو ( واکنش گرا ) آشنا نباشید و کار نکرده باشید، فایده ای ندارد. چرا که یکی از مهارت های مهم برای طراحی وب، طراحی ریسپانسیو است. پس می توانید  این کار را به ایران وب لایف بسپارید. اعضای تیم ایران وب لایف به طور تخصصی در زمینه طراحی سایت فعالیت می کنند. از سایت شرکتی گرفته تا سایت فروشگاهی، آموزشی و.... زمینه های فعالیت ایران وب لایف می باشد.
 پس اگر در کسب و کار خود نیاز به یک سایت را احساس می کنید، می توانید با ما 
تماس بگیرید. البته که طراحی وب سایت تنها بخش کوچکی از پروژه است.
سئو سایت مورد نظر، سازگاری بر روی نسخه های مختلف ( موبایل ، تبلت و... ) در طراحی سایت است. البته جای هیچ گونه نگرانی نیست. اعضای تیم ایران وب لایف به طور تخصصی در هر یک از این بخش ها فعالیت می کنند. می توانید برای اطلاعات بیشتر با 
مشاوران سایت ایران وب لایف، ارتباط داشته باشید. شما مشتریان عزیز می توانید به صورت رایگان از مشاوره در زمینه طراحی سایت استفاده کنید. کافیست  با ما تماس بگیرید. 

به اشتراک گذاری این مطلب!

وردپرس چیست و چه خصوصیاتی دارد ؟

هفت عامل کلیدی در طراحی سایت

author

مهرشاد صالحیان

من مهرشاد هستم. اگه ازم بپرسن که بعد از مرگت سراغ چه کاری میری، احتمالاً باز هم نوشتن توی وب رو امتحان کنم. اینجا برخی از علاقه مندیهامو براتون مینویسم

0 دیدگاه
ارسال دیدگاه