لینک داخلی چیست ؟
وب

لینک داخلی چیست ؟

لینک داخلی

ویژگی لینک داخلی

 لینک‌هایی هستند که از یک صفحه دامنه به صفحه دیگری بر روی همان دامنه می‌روند .
به زبان ساده لینک داخلی برای اتصال صفحات وب سایت شما به کار می رودقبل از آنکه محتوای شما رتبه ‌بندی شود، به لینک نیاز دارد. گوگل زمانی پست‌ها و صفحه ‌های شما را جزء بهترین‌ها قرار می‌دهد که آن‌ها به جایی بر روی وب‌ سایت لینک شده باشند. لینک های داخلی علاوه بر ارتباط بین پست‌ها و مطالب، به گوگل امکان ایجاد ساختار سلسله مراتبی وب سایت شما  را می‌دهد. این ساختار به شما این امکان را می‌دهد که به صفحه‌ها و مطالب مهم‌تر ارزش بیشتری بدهید. بنابراین استفاده از استراتژی مناسب لینکهای داخلی می‌تواند به بهبود SEO کمک کند.

دلایل استفاده از لینک های داخلی

  • به کاربران این اجازه را میدهند که در سایت حرکت کنند (از صفحهای به صفحه دیگر).
  • به ساختن نمودار سلسله مراتبی اطلاعات وبسایت کمک میکند.
  • به افزایش امتیاز لینک (قدرت رتبهبندی لینکدر سایت کمک میکند.

این مقاله را هم مطالعه نمایید : لینک خارجی و بررسی تفاوت آن با لینک داخلی

ارزش لینک

علاوه بر درک ارتباط بین مطالب، گوگل ارزش لینک را بین همه لینکهای روی وبسایت تقسیم می کند.

 اغلب، صفحه اصلی سایتHome Page) ) ، به دلیل دارا بودن بیشترین ( Back Link)  دارای بالاترین ارزش لینک است. این ارزش لینک، بین همه لینکهایی که در صفحه اصلی هستند تقسیم میشود.

به طور کلی ارزش لینک یک صفحه بین تمام لینکهای موجود در آن صفحه تقسیم میشود.

بنابراین جدیدترین پست وبلاگ شما اگر در  صفحه اصلی لینک شود ارزش لینک بالاتری دارد تا اینکه مثلا از صفحه Category لینک شود.در این حالت گوگل پستهای جدید را سریعتر پیدا میکند.

 اگر متوجه شده باشید که لینکها ارزش لینک را انتقال میدهند،پس لینکهای بیشتر به یک مطلب یا پست به معنی ارزش بیشتر آن مطلب خواهد بود. به دلیل اینکه گوگل صفحهای که ارزش زیادی داشته باشد را مهمتر میداند شما شانس بالا رفتن رتبه آن صفحه را افزایش میدهید.

ارتباط بین مطالب با استفاده از لینکهای داخلی

ارتباط مطالب توسط لینک داخلی

گوگل با استفاده از رباتی به نام Google Bot لینک‌های داخلی و خارجی وب سایت‌ها را بررسی می‌کند .

این ربات پس از ورود به صفحه اصلی سایت شروع به خواندن صفحه می کند. سپس  اولین لینک  قرار داده شده در صفحه را دنبال می کند.  با دنبال کردن لینکها، گوگل ارتباط بین صفحات مختلف ، پستها و دیگر مطالب را مشخص میکندبدین ترتیب میفهمد که کدام صفحات روی وبسایت موضوع مشابهی را پوشش میدهد. به طور مثال در صفحه اصلی سایت ایران  وب لایف ، شما میتوانید لینکهای مختلفی مانند بلاگ، خدمات ما و... را مشاهده کنید.

 در ادامه ، نکاتی که در هنگام ساخت لینک داخلی لازم است رعایت شود را معرفی می کنیم
این موارد شامل
  • تجربه کاربریا همان اولویت قرار دادن کاربر
  • مدیریت مقدار لینک داخلی
  • ساختار سلسله مراتبی مطالب محتوا
  • بررسی خزنده گوگل و ایندکس صفحات

اولویت قرار دادن کاربر این نکته را همیشه در نظر بگیرید آنچه که در اولویت کار شما باید قرار بگیرد، کاربران سایت شما هستند.

آگهی های بیش از حد یا اعتقاد و باورهای شخصی تان را خیلی در محتوای خود به کار نبرید. این کار باعث می شود کاربر نسبت به محتوای سایت حس خوبی پیدا نکند و خیلی زود صفحه شما را ترک کند. در نتیجه ترک سریع کاربر، فرصتی برای اجرایی شدن لینک های داخلی در محتوا پیش نمی آید. موتورهای جست و جو خیلی برایشان مهم است که کاربر سایت شما چقدر به سایتتان اهمیت می دهد و زمان صرف می کند. پس برای برای تحقق لینک های داخلی سایت و شناسایی آنها در موتورهای جست و جو، کاربر عامل کلیدی است. به صفحات وب سایتی که کاربران علاقه مندی بیشتری نشان داده اند و زمان بیشتری در ان صفحات مانده اند، امتیاز بیشتری می دهند.
امتیاز بیشتر برای یک صفحه باعث بالا آمدن آن در صفحه اول موتورهای جست و جو می شود و این خود در ایندکس شدن  لینک های داخلی تاثیر دارد و بالعکس. پس این مهم است که محتوایی تولید کنید که کاربر ترجیح دهد زمان خود را صرف مطالعه آن بکند. محتوای صفحه به گونه ای باشد که کاربر را درگیر با خود کند به عبارتی در کاربر تمایل ایجاد کند تا به  صفحات لینک داده شده هم نگاهی بیندازد.

مدیریت مقدار لینک داخلی 

تا چندین سال پیش از ابزار  Google Page Rank برای مدیریت ساختار پیوند استفاده می شد.به وسیله آن می توانستیم صفحاتی که بیشتر مورد توجه هستند را مدیریت کنیم. اما در حال حاظر بر معیار های سئو برای مدیریت صفحات تاکید می شود. دانستن اینکه چه صفحاتی به سایت ما لینک داده اند همچنان حیاتی است و باید  به کمک ابزار های سئو مدیریت شوند.

چرا که ارزش های سایت تحت تاثیر مستقیم و غیر مستقیمی از این لینک ها قرار می گیرد. می توانید  لینک داخلی را روی مطالبی در سایت قرار دهید که به مطالب پراهمیت و کلیدی لینک شود. به نوعی برای کاربر اهمیت داشته باشد که حتما لینک مرتبط با آن موضوع را بررسی کند. یا آن که طرح سوال در مورد موضوع خاص داشته باشید و تمایل کاربر را برای دیدن لینک مرتبط با پاسخ سوال بیشتر کنید.
 
به این نکته توجه کنید:
استراتژی به کارگیری لینک داخلی بر روی یک محتوا و جایی که در نهایت می خواهید با لینک دهی برای آن ارزش ایجاد کنید به هم مرتبط باشند.

ساختار سلسله مراتبی محتوا 

ساختار سلسله مراتبی در لینک داخلی

محتوای خود که شامل موضوعات مختلف است را سازماندهی کنید. مطالب موجود را اولویت بندی کنید. تعیین کنید چه مطالبی با اولین کلیک در سایت برای کاربر نشان داده شود.محتوای اصلی را در صفحه اصلی سایت قرار دهید.

مطالب مرتبط با آن محتوا را در صفحات بعدی قرار دهید یا از لینک داخلی برای آنها استفاده کنید. این کار در نهایت باعث رتبه بندی هر چیزی در سایت از سطح بالا تا سطح پایین می شود. سطح بالا که مربوط به همان محتوای اصلی سایت است،که در صفحه ابتدایی  می آید. سطح پایین هم مریوط به مطالب با اهمیت کم تر و مرتبط با موضوعات صفحه اصلی است.رعایت محتوا به صورت سلسله مراتبی هم برای کاربر و هم برای موتورهای جست و جو مهم است.

بعضی سفارش دهندگان تمایل دارند هر چیزی که مهم است در صفحات اول  یا بالای صفحه بیاید.خوب این منطقی به نظر میرسد چرا که ارزش لینک داخلی در صفحه اول به مراتب بیشتر از صفحات بعدی سایت است. اما تمرکز بیش از حد مطالب در صفحه اصلی و لینک دهی زیاد باعث بی نظمی فرآیند تولید محتوای سایت می شود.

بررسی خزنده گوگل و ایندکس صفحاتتمام تلاش های ما از تولید محتوای یک صفحه سایت گرفته تا مدیریت لینک ها، بی اثر است اگر خزنده گوگل را در نظر نگیریم.ارزش صفحات تولید شده در چه صورت از بین می رود ؟ 

اگر مطالب صفحات لینک داده شده به یکدیگر با یکدیگر مرتبط نباشند.یا انسجام در فرآیند تولید محتوا وجود نداشته باشد.

این کار باعث می شود ارزشی که یک خزنده گوگل با ایندکس صفحات می دهد از بین برود. در واقع هدف ما نه تنها دیدن همه مطالب ساید باید باشد. بلکه مسیر خطی درستی هم برای خزنده باید ایجاد کنیم. تمامی صفحات لینک داده شده به یکدیگر باید دارای انسجام و ارتباط درستی باشند. لینک دهی های غیر ضروری به صفحات ارزش سایت ما را برای موتورهای جست و جو پایین می برد.

نتیجه گیری 

بهترین شیوه ها با توجه به تغییرات رفتار کاربر و اولویت های موتور های جست و جو تغییر می کند. اما باید بر آنچه که در حال حاظر اهمیت دارد تاکید کنیم و برای اجرایی شدن در نظر بگیریم. از مدیریت مقدار لینک دهی در محتوای تولیدشده در یک سایت تا رعایت جریان سلسله مراتبی بین مطالب و اولویت های موتور های جست وجو. پس ابتدای کار باید به صورت منطقی جلو رفته و موارد کلی را رعایت کنیم، سپس وارد جنبه های فنی مساله شویم.

ما در سایت ایران وب لایف تمام تلاش خود را می کنیم آموزش های کاربردی و به روز در حوزه های مختلف سئو ، طراحی سایت، دیجیتال مارکتینگ و... را به اشتراک بگزاریم. در آموزش های بعدی به طور تخصصی تر لینک دهی داخلی  رار برای شما بررسی می کنیم. اگر در هر یک از بحث های مرتبط با سایت ما سوالی دارید می توانید در قسمت مشاوره با ما در میان بگزارید. در صورت علاقه مندی به این آموزش می توانید برای دیگران به اشتراک بگذارید. 

​​

  • برچسب ها

به اشتراک گذاری این مطلب!

سئو تا چه اندازه اهمیت دارد ؟

گوگل ادورز (google Adwords) چیست ؟

author

پوریا همت

0 دیدگاه
ارسال دیدگاه